Mikroventilace. Používat? Ano nebo ne?
Občas nevěříme při pohledu na okna bytů nebo domů svým očím. V třeskutých mrazech jsou otevřené ventilačky oken, v okenních tabulích ční patnácticentimetrové mezery, kudy proudí do místnosti ledový vzduch. Majitelé takového domu nebo bytu bezelstně říkají, že je jim tak příjemně, není vedro a cítí čerstvý vzduch. Finančně je to skoro sebevražda – nonstop se zahřívá ledový vzduch před oknem, nonstop z interiéru odchází vzduch teplý.
To je sice extrém vídaný opravdu jen občas, ale běžně se děje něco s podobným finančním efektem, i když mnohem méně postřehnutelně. Je to miniaturní škvíra mezi rámem a křídlem okna neboli stále pootevřená mikroventilace v zimě. Svádí k tomu zdánlivě logická, ale přesto chybná úvaha: okno nebude tak neprodyšně uzavřené, uvnitř nebudou tudíž bujet plísně z přílišného vlhka. Jiným důvodem je lenost větrat a také neustále chodit kontrolovat topení, korigovat je třeba u přímotopů. Po čase se proto dojde opět k tomu, že řešením bude zapojit mikroventilaci. Mikroventilaci, která je opravdu pokrokem v konstrukci oken posledních let, je vhodné využívat od jara do podzimu, kdy nám prokáže medvědí službu, ale v mrazech je tomu poněkud jinak.
S mikroventilací tedy v zimě opatrně!!!
Chybou by bylo nechat v zimě stále a bezstarostně pootevřenou mikroventilaci v domnění, že se tím zamezí přílišnému utěsnění okenních rámů, a tedy také rosení skel. Jaký je ale skutečný výsledek takovéhoto postupu? Suchý studený vzduch se nemůže v potřebném množství dostat do interiéru, zato se permanentně ochlazuje stěna v okolí okna a jeho rám. Takže vlhko uvnitř zůstane a bude se zvyšovat. A s ním i účet za topení, protože takto nezahříváme suchý studený vzduch, ale zahříváme ledovou fasádu a vnitřní stěny, které stále mikroventilací důsledně chladíme.
Tady platí dokonale, správně, často a dostatečně větrat! Otevřeme dokořán na 4 - 5 minut a pak zase okno zavřeme. Uvnitř je nyní studený suchý vzduch, který se bude postupně zahřívat. Jenom vzduch, nikoliv už pootevřenou mikroventilací prochlazené stěny.
VAROVÁNÍ!
Nenechávejte okna v poloze na mikroventilaci v době kdy opuštíte dům. Okno totiž není zajišteno proti vloupání, protože okenní západky jsou pootevřené. Hrubou silou je možné do domu vniknou bez rozbití skla pomocí kovového páčidla.
A pojišťovna by vám mohla, v případě vloupání, odmítnou plnění s oddůvodněním, že dům nebyl řádně zabezpečen neboť okna byla otevřena.