Solární ohřev vody: Ekologický a úsporný ohřev vody díky solárním kolektorům

Solární kolektory nabízí efektivní způsob, jak můžete ušetřit za ohřev vody. Fungují na relativně jednoduchém principu, jde přitom o skvělou investici do budoucna, kterou oceníte. Lze tak zajistit ohřev užitkové vody v podstatě zdarma.

 

Ekologické řešení

Vzhledem k tomu, že solární kolektory využívají pro ohřev vody sluneční záření, jde o ekologickou a zároveň ekonomickou variantu. Systém si přitom poradí za každého počasí – teplota vody v nádrži běžně dosahuje 60 °C, v letních měsících pak až 90 °C. Skládá se z jednotlivých vakuových trubic, přičemž každá z nich má výkon kolem 100 W. To se odvíjí od různých faktorů – orientace ke slunci, sklonu trubic, jejich čistoty či ročního období. Dostupné jsou kolektory s různým počtem trubic, od 12 až po 24 u systému s nádrží nebo 12 až 30 trubic u systému průtokových bez nádrže. Případně je možné je zapojit do série pro dosažení potřebného výkonu.

 

Vakuové trubice

Solární kolektory složené z vakuových trubic nabízí hned několik výhod. V trubicích se nenachází voda ani jiná tekutina. V případě poškození tedy nehrozí žádný únik vody a oprava je velmi jednoduchá. Jednoduchá konstrukce navíc zaručuje nízkou poruchovost. Dalším benefitem je vyšší účinnosti trubic oproti plochým solárním panelům. Silná izolační vrstva nádrže zaručuje pouze minimální denní pokles teploty.

 

Snadná instalace

Ohřev vody solárními kolektory je jednoduchý a efektivní. Systém je velmi spolehlivý, a přitom je jeho instalace snadná. Díky stojanu ho lze umístit na zem, a to rovnou v ideálním úhlu. Případně se nabízí možnost namontování na střechu, pokud potřebujete ušetřit prostor. Pro kolektory se zásobníkem není nutná řídící jednotka ani čerpadlo. Celý systém je pod stálým tlakem z vodovodního řadu. Dostupné jsou také průtokové kolektory bez nádrže. Ty jsou udrženy k zapojení na vlastní systém ohřevu vody a vyžadují další komponenty pro provoz. Kolektory s nádrží jsou tak mnohem jednodušší na instalaci a také cenově jsou levnější variantou než kompletní systém průtokových kolektorů.

 

Solární kolektory jsou perfektní volbou pro ohřev vody, a to nejen v případě, že chcete ušetřit. Jde o spolehlivé a efektivní řešení, vybírat přitom můžete z různých variant.